W dniach 27–31 maja 2026 roku odbywa się grupowa mobilność edukacyjna biorą w Spiskiej Beli na Słowacji koordynowanej w imieniu Fundacji MIS przez Aldona Okraszewska i Marcin Papuga W wyjeździe uczestniczą Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji Gminy Biały Bór, Gminy Biesiekierz, Gminy Wielka Wieś, Gminy Zblewo.

Uczestnicy mają okazję poznać dobre praktyki związane z edukacją nieformalną, aktywizacją osób dorosłych oraz współpracą lokalnych instytucji na podstawie przykładów organizacji goszczącej Miasta Spiska Bela. W programie znalazły się m.in. warsztaty, spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności, zajęcia edukacyjne oraz aktywności przyrodnicze i ekologiczne w rejonie Tatr Bielskich.

Mobilność jest przestrzenią do nauki przez doświadczenie, rozmowę i współpracę. To czas zdobywania nowych perspektyw, inspiracji oraz praktycznych umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w dalszych działaniach edukacyjnych.

Kulminacyjnym punktem wizyty było posadzenie drzewka LOWE🌱🌳 (wiąz górski znany także jako brzost). Ten prosty gest ma ogromne znaczenie. Jest to nie tylko wkład w ochronę środowiska, ale także symboliczny wyraz zaangażowania w tworzenie lepszej, bardziej zielonej przyszłości. To małe drzewo będzie rosło, przypominając mi o wspaniałej misji mobilności edukacyjnej i odpowiedzialności, jaką mamy wobec naszej planety🌏

Niespodzianką dla uczestników wyjazdu było wirtualne łączenie obecnego na spotkaniu z przedstawicielami LOWE Petera Zibury Burmistrza Tomaszem Hołowatym z Tomaszem Hołowatym Wójtem Gminy Biesiekierz oraz Jacek Kwiatkowski Prezesem Fundacja Małopolska Izba Samorządowa.


Przejdź do treści