Szanowni Państwo,

Do zamknięcia naboru wniosków w konkursie grantowym na organizację i prowadzenie Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE) przez organy prowadzące szkoły zostały jeszcze dwa dni. Pomimo sytuacji, jaka nas wszystkich obecnie dotyczy, zachęcam Państwa do złożenia swojego wniosku. Dlaczego? Powód jest oczywisty i to on jest powodem tego listu.

Czas pandemii koronawirusa COVID19 minie. Świat po nim będzie już inny. Wszyscy będziemy żyć inaczej, będziemy bardziej świadomi zagrożeń, koniecznej profilaktyki, znaczenia relacji międzyludzkich i samopomocy, a także roli i znaczenia nowoczesnych technologii w naszym życiu. Tych zmian będzie znacznie więcej, dlatego nasze życie i podejście do tych zmian ulegnie rewolucyjnym przemianom. Pamiętajmy też o tym, chyba najistotniejszym efekcie COVID19, że wszyscy przeżywamy to, co się dzieje, ale każdy inaczej radzi sobie z tą sytuacją. Mamy do czynienia obecnie z niezliczoną falą dobra, pomocy, wrażliwości. Uważamy, a nawet jesteśmy pewni, że kiedy już minie czas pandemii, tę falę trzeba podtrzymać, a nawet wzmocnić zupełnie nowymi inicjatywami, które pozwolą nam wszystkim odnaleźć się w świecie po pandemii, czyli poradzić sobie z wieloma stratami i znaleźć nowe szanse na odbudowę osobowości, relacji z najbliższymi i innymi ludźmi, pozwoli znaleźć równowagę i wyznaczyć nowe ścieżki rozwoju i stabilizacji życiowej. To wielkie wyzwanie, jakie stoi przed nami wszystkimi. Koniecznie trzeba już dzisiaj myśleć o tym, jaką propozycję tych nowych działań zaproponujemy za kilka-kilkanaście tygodni. Dlatego zachęcamy Państwa do wykorzystania tych dwóch dni na wykorzystanie tej doskonałej okazji, jaką jest model działania LOWE, który idealnie wpisuje się w te potrzeby nas wszystkich w tej nadchodzącej przyszłości – tej, do której tęsknimy, która staje się dla nas wszystkich wyzwaniem i celem. Pomagajmy marzeniom, przyjmowaniu wyzwań i realizacji celów dzisiejszymi działaniami. A konkurs grantowy LOWE jest doskonałą do tego okazją.

„Jeszcze będzie przepięknie,
Jeszcze będzie normalnie…”

Ten fragment kultowego dla wielu z nas tekstu Tomka Lipińskiego, nabiera obecnie znów nowego znaczenia. Ale, aby przesłanie tego tekstu mogło się spełnić, jasne jest jak chyba nigdy dotąd, że bardzo dużo zależy od nas samych i od tego, co dzisiaj zrobimy, by mogło być jeszcze przepięknie i normalnie. Dlatego, zapraszamy do współtworzenia tej nowej przyszłości, która już zaczyna się dziać na naszych oczach i jest już naszym udziałem.

W imieniu Zespołu projektowego LOWE Fundacji Małopolska Izba Samorządowa,

Jacek Kwiatkowski

v-ce prezes Zarządu