2 grudnia 2024 roku w Krakowie odbędzie się Konferencja Think Tank Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE), która jest podsumowaniem drugiego roku działalności Think Tank LOWE utworzonego w ramach projektu pn. Budowanie warunków dla rozwoju edukacji poza- i nieformalnej dorosłych w paradygmacie uczenia się przez całe życie (LLL) z wykorzystaniem doświadczeń Modelu LOWE – THINK TANK LOWE, realizowanego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO Priorytet 4.
Fundacja Małopolska Izba Samorządowa od 2017 roku jest aktywnie zaangażowana w tworzenie i rozwijanie Modelu funkcjonowania Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE). W obu edycjach projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach środków Unii Europejskiej EFS POWER 2.14 utworzyliśmy sieć 35 LOWE na terenie 11 Regionów w Polsce. Realizując te projekty we współpracy z JST i szkołami zebraliśmy ogrom doświadczeń związanych z tym, jak trafioną ideą było ulokowanie elastycznych, otwartych, nieinwazyjnych, wspólnotowych, partycypacyjnych i włączających form edukacji poza i nieformalnej w szkołach.
Think Tank LOWE utworzony w 2023 roku stał się platformą wymiany wiedzy i debaty publicznej dla przedstawicieli władz centralnych, regionalnych, lokalnych, ekspertów (w tym przedstawicieli LOWE), badaczy, naukowców oraz decydentów polityk publicznych w obszarze polityki edukacyjnej i polityki społecznej służącej poprawie umiejętności osób dorosłych, w tym umiejętności ważnych dla uczenia się przez całe życie oraz dla rozwoju społeczności lokalnych. Tak szeroko reprezentowana platforma wymiany doświadczeń służy do prowadzenia badań, analiz i na ich podstawie wypracowywania rekomendacji dla polityk publicznych, w tym w szczególności odnoszących się do trwałego umocowania LOWE w systemie uczenia się przez całe życie.
Zespół Ekspertów Think Tank LOWE przeprowadził badania nad „Uwarunkowaniami trwałej działalności LOWE na rzecz aktywizacji edukacyjnej dorosłych w środowiskach lokalnych”, których efekty zostały zawarte w publikacji o tym samym tytule (publikacja jest do pobrania tu: https://lowe.edu.pl/uwarunkowania-trwalej-dzialalnosci-lowe-na-rzecz-aktywizacji-edukacyjnej-doroslych-w-srodowisku-lokalnym/). Kolejne badania dotyczące opinii LOWE o zmianach prawa w zakresie wpisania na trwałe LOWE w system edukacji całożyciowej z wykorzystaniem potencjału szkół przeprowadziliśmy jesienią br. wraz z analizą wykorzystania środków UE w ramach Programów regionalnych na tworzenie i rozwój sieci LOWE w regionach w Polsce. Prowadzimy też prace nad listą propozycji zmian legislacyjnych, które mają na trwałe wpisać LOWE jako formę podnoszenia aktywności edukacyjnej Polek i Polaków.
RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI
09:30-10:00
Rejestracja uczestników. Powitalna kawa
10:00-10:30
Rozpoczęcie Konferencji. Powitanie uczestników i zaproszonych gości.
10:30-11:30
Blok 1. Uczenie się przez całe życie w kontekście rozwiązań europejskich i polskich
- W jakim kierunku zmierza w Europie zarządzanie Lifelong learning (LLL) ?
- Bilanse kompetencji i indywidualne konta uczenia się dorosłych
11:30-12:00
Przerwa na kawę
12:00-13:30
Blok 2. Wyzwania dla uczenia się przez całe życie w przyszłości
- Informacja o pracach nad wdrożeniem koordynacji systemu LLL w Polsce
- Dyskusja o przyszłości LOWE z udziałem przedstawicieli Zespołu Ekspertów Think Tank LOWE, przedstawicieli LOWE utworzonych w projektach pilotażowych 2017-2022
13:30:14:30
Lunch
14:30-16:00
Blok 3. Rekomendacje Think Tanku LOWE w zakresie trwałości systemowej LOWE w systemie uczenia się przez całe życie
- Sztuczna Inteligencja w edukacji dorosłych – wyzwania dla edukacji.
- Wyniki badań Think Tanku LOWE – rekomendacje dla trwałości LOWE – włączenie LOWE w system LLL
- Akademia Edukatora Osób Dorosłych, jako kluczowy element wsparcia działalności LOWE
Mapa drogowa dalszych działań Think Tank LOWE. Podsumowanie Konferencji.
Program konferencji do pobrania: https://lowe.edu.pl/wp-content/uploads/2024/11/Konferencja-THINK-TANK-LOWE_2.12.2024.pdf
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia na konferencję przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego do 29 listopada 2024 r. Liczba uczestników w konferencji ograniczona.
Link do formularza: https://forms.gle/jmpE7VU3mWnoHUgS9
Serdecznie zapraszamy !