28 listopada 2024 roku Uniwersytet Ludowy w Szychach obchodził swoje 100-lecie. Założony w 1924 roku z inicjatywy Eustachego Nowickiego i Związku Nauczycielstwa Polskiego, uniwersytet miał na celu promowanie edukacji obywatelskiej, świadomości międzykulturowej oraz przeciwdziałanie marginalizacji społecznej na wsi. Ignacy i Zofia Solarzowie, kluczowe postacie w rozwoju pierwszego wiejskiego Uniwersytetu Ludowego w Polsce, wdrożyli unikalny model edukacyjny inspirowany duńską szkołą ludową, kładąc nacisk na budowanie wspólnoty i praktyczne umiejętności. Pomimo okresów zamknięcia z przyczyn politycznych, dziedzictwo uniwersytetu nadal inspiruje współczesne inicjatywy edukacyjne.

Ostatnie obchody jubileuszu obejmowały wykłady, panele dyskusyjne i występy artystyczne. MUL LOWE w Wielkiej Wsi kontynuuje ducha Uniwersytetu Ludowego, oferując liczne kursy i warsztaty dla dorosłych.

Zapraszamy do lektury Magazynu Gminy Wielka Wieś, Numer 68 (Grudzień 2024), gdzie w obszernym artykule Anna Flis i Magdalena Lech prezentują historię Uniwersytetu Ludowego w Szycach.

Artykuł „Uniwersytet Ludowy w Szycach: TRADYCJA, EDUKACJA I WSPÓLNOTA” w najnowszym numerze Magazynu informacyjno-kulturalnego mieszkańców gminy Wielka Wieś opisuje początki pierwszego wiejskiego Uniwersytetu Ludowego w Polsce, który powstał w małej wiosce Szyce pod Krakowem przed stu laty oraz sylwetki Państwa Ignacego i Zofii Solarzów – założycieli uniwersytetu.

Wiejski Uniwersytet Ludowy w Szycach, który był pierwszą taką placówka edukacyjną w wolnej Polsce, powstał po zaborach. To tu rodziły się wielkie idee obywatelskie, a podstaw edukacji i demokracji uczył Ignacy Solarza wybitny pedagog i wychowawca.

Skip to content