Bilbao Maj 2024

Bilbao to miasto, które łączy w sobie przeszłość i przyszłość, tradycję i innowację, harmonijnie tańcząc na linii między dawnym a nowym. To właśnie tu, w sercu Kraju Basków w dniach od 19 do 23 maja 2024 rok odbyła się grupowa mobilność osób dorosłych uczących się dla uczestników siedmiu LOWE (Gorlice, Wielka Wieś, Rawa Mazowiecka, Zblewo, Piotrków Trybunalski, Rzezawa, Szczurowa).

Tematem przewodnim wyjazdu była tożsamość lokalna, różnorodność, dialog międzykulturowy oparty na historii i tożsamości Kraju Basków (BIZKAIA) .

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z projektem „Diversitour” – edukacyjną trasą po dzielnicach Bilbao: San Francisco, Bilbao La Vieja i Zabala, mająca na celu pokazanie różnorodności kulturowej miasta Bilbao. Trasa jest prowadzona przez lokalnych mieszkańców dzielnicy, którzy wcześniej zostali przeszkoleni jako przewodnicy międzykulturowi. Diversitour promuje nowe narracje i postawy wobec migracji i różnorodności kulturowej.

Różnorodność to atut rozwoju społecznego, kulturowego i gospodarczego społeczności lokalnej nie tylko Bilbao ale też pobliskiego Gexto. Spotkanie z Ane Lezama przybliżyło uczestnikom „Strategię przeciwdziałania plotkom” (Antirumours strategy), które zapobiegają dyskryminacji migrantów, poprawiają współistnienie i wykorzystują potencjał różnorodności społeczności lokalnej. Następnie odbyła się wizyta w Muzeum Itxasmuseum, które pokazuje historię dziedzictwa Bilbao i jego rozwoju wzdłuż brzegów rzeki i współistnienie różnych kultur.

Wizyta w Muzeum Guggenheima, które dumnie wznosi się nad rzeką Nervión i swoją futurystyczną bryłą przyciągając wzrok jak magnes, to spotkanie ze współczesną sztuką.

Cele wyjazdu:

  • Zwiększenie wiedzy na temat tożsamości lokalnej, godności ludzkiej, zasad jedności i różnorodności, dialogu międzykulturowego, a także europejskiego dziedzictwa społecznego, kulturowego i historycznego na przykładzie historii i tożsamości Kraju Basków.
  • Rozwijanie kompetencji społecznych i międzykulturowych
  • Rozwijanie krytycznego myślenia i podnoszenie świadomości na temat negatywnych skutków stereotypów, uprzedzeń w oparciu o przykłady innowacyjnych i partycypacyjnych działań mających na celu ich ograniczenie oraz kwestionowanie negatywnych narracji dotyczących różnorodności
  • Wzmocnienie kluczowych kompetencji potrzebnych do rozwoju osobistego i samorealizacji, do adaptacji zawodowej, aktywnego obywatelstwa i integracji społecznej
  • Rozwijanie kompetencji językowych

Wyjazd mobilnościowy został zorganizowany we współpracy z organizacją Media Creativa 2020, S.L. z Bilbao, która była organizacją przyjmującą.

Skip to content