Porto Kwiecień 2023

W dniach 24 – 27 kwietnia 2023 roku odbyła się mobilność kadry LOWE do Porto (Portugalia), w której uczestniczyło 12 przedstawicieli członków konsorcjum mobilnościowego z: Gminy Szczurowa, Gminy Biecz i Powiatu Gorlickiego (woj. małopolskie), Gminy Biały Bór i Gminy Biesiekierz (woj. zachodniopomorskie), Gminy Zblewo (woj. pomorskiego), Gminy Lipce Reymontowskie (woj. łódzkie) oraz Fundacji Małopolskiej Izby Samorządowej.

Przedstawiciele konsorcjum uczestniczyli w kursie dla kadry osób dorosłych LOWE pn. „Grywalizacja w edukacji dorosłych”. Organizatorem kursu i organizacją przyjmującą była firma Virtual Campus Lda, która ma bardzo bogate doświadczenie w tworzeniu szkoleń, kursów opartych na grywalizacji.

Grywalizacja wykorzystuje mechanizmy znane z gier w kontekście edukacyjnym, i przez to staje się coraz bardziej popularnym i efektywnym narzędziem motywacyjnym, wspierającym proces uczenia się poprzez zwiększenie zaangażowania i interaktywności. Kurs, w którym uczestniczyli polscy edukatorzy dorosłych z LOWE miał na celu zapoznanie uczestników z technikami i narzędziami grywalizacji oraz ich praktycznym zastosowaniem w edukacji dorosłych.

Celem kursu było:

• Poznanie efektywności grywalizacji: wskazanie narzędzi i metod do monitorowania i oceniania skuteczności wdrożonych strategii grywalizacyjnych
  • Zrozumienie koncepcji grywalizacji: zapoznanie się z podstawowymi zasadami grywalizacji, jej historią oraz różnymi modelami stosowanymi w edukacji
  • Praktyczne zastosowanie mechanizmów grywalizacyjnych: uczestnicy dowiedzieli się, jak wykorzystać elementy grywalizacji, takie jak punkty, odznaki, poziomy, rankingi, czy wyzwania, aby zwiększyć zaangażowanie i motywację uczących się dorosłych
  • Tworzenie angażujących materiałów dydaktycznych: Uczestnicy poznali, jak projektować kursy i materiały edukacyjne, które wykorzystują mechanizmy grywalizacyjne, aby uczynić naukę bardziej interaktywną i angażującą

Kurs „Grywalizacja w edukacji dorosłych” był doskonałą okazją dla uczestników by nauczyć się, jak skutecznie wykorzystywać mechanizmy grywalizacji w celu zwiększenia zaangażowania i efektywności procesów edukacyjnych. Dzięki nowoczesnym technikom i narzędziom będą w stanie tworzyć bardziej interaktywne, motywujące i skuteczne programy szkoleniowe, które odpowiadają na potrzeby współczesnych uczących się dorosłych.